OPC-Najsilniejszy przeciwutleniacz

Oligomeryczne proantocyjanidyny (OPC) z pestek winogron to grupa około 40 związków o dobroczynnym wpływie na nasz organizm. Ich właściwości antyoksydacyjne (przeciwutleniające) są 20 razy silniejsze niż witaminy C i 50 razy silniejsze niż witaminy E.

grape-seed-extract.jpg

Związki te zostały odkryte w latach 30. XX wieku przez francuskiego badacza Jacques’a Masquelier’a. Napisał on następnie i opublikował pracę doktorską na temat ich budowy chemicznej oraz działania na nasz organizm. A jest ono naprawdę imponujące. Okazuje się, że OPC pobudza i normuje korzystne procesy odpowiadające za metabolizm oraz detoksykację naszych komórek, ma doskonały wpływ na układ sercowo-naczyniowy, wspiera odporność organizmu, działa przeciwnowotworowo, przeciwdziałając przy tym procesom starzeniowym.

 Pestki na krążenie

Badania naukowe wykazują ścisły związek pomiędzy stosowaniem flawonoidów a ryzykiem chorób serca. Im więcej flawonoidów spożywamy, tym mniejsze występuje u nas ryzyko chorób czy ataków serca. Najprawdopodobniej znaczenie ma tu silne działanie antyoksydacyjne OPC, które zapobiega gromadzeniu się cholesterolu.

Te właściwości sprawiają, że wyciągi z pestek winogron, z powodzeniem, stosowane są w profilaktyce i wspomaganiu leczenia chorób sercowo-naczyniowych. Korzystają z nich osoby chore na miażdżycę naczyń krwionośnych, skłonności do zakrzepicy, obrzęki i zastoje limfatyczne. Badania udowodniły, że przyjmowanie przez miesiąc ekstraktu z pestek winogron (OPC) poprawiło w znaczny sposób stan ponad 70 procent chorych na żylaki. W znacznym stopniu zostały złagodzone najbardziej uciążliwe objawy chorobowe: uczucie ciężkości, obrzęku i bólu kończyn dolnych.

Z kolagenem za pan brat

Większość z nas słyszała o dobroczynnym wpływie białka zwanego kolagenem na nasz organizm. To ono odpowiada za prawidłowy stan naszej skóry a także chrząstek stawowych. Okazuje się, że spożywanie OPC w istotny sposób przeciwdziała niszczeniu kolagenu oraz pomaga w podnoszeniu poziomu witaminy C w komórkach. Mogą więc na tym skorzystać osoby cierpiące na choroby zwyrodnieniowe stawów.

Wyciągi z OPC stosowane są w suplementach zapobiegających tworzeniu się zmarszczek. Wchodzą także w skład preparatów stosowanych na oparzenia różnego rodzaju, przeciwdziałających cellulitowi oraz wspomagających gojenie się ran. OPC znajdziemy także w produktach, które stosowane są przy łuszczycy, egzemie czy trądziku.

OPC-Doskonały na wzrok

Podobno osoby spędzające dużo czasu przy komputerze, już po dwóch miesiącach zażywania 30 mg OPC dziennie, odczuwają wyraźną poprawę widzenia kontrastowego, a ich oczy znacznie mniej się męczą.

Wyciąg z pestek winogron wpływa korzystnie na krążenie nawet w najmniejszych naczyniach krwionośnych, także tych znajdujących się w oku. Może więc hamować postęp degeneracyjnych chorób oczu związanych z wiekiem czy czynnikami środowiskowymi jak np. jaskra czy zaburzenia widzenia nocnego.

Ważne dla palaczy

OPC jako niezwykle silne antyoksydanty mogą być stosowane także w profilaktyce nowotworowej. Badania na szczurach wykazały, że te ze zwierząt laboratoryjnych, które otrzymywały wyciąg z pestek winogron wykazywały mniejszą wrażliwość na kancerogenne działanie dymu tytoniowego. OPC mogą być zatem alternatywą lub uzupełnieniem innych przeciwutleniaczy np. witaminy C, które zalecane są osobom palącym papierosy.