Chemia kontra natura czyli o naturalnym środku na depresję

Żyjemy dłużej niż nasi przodkowie, jednak psychicznie jesteśmy coraz słabsi. Syntetyczne antydepresanty są jednymi z najczęściej przepisywanych leków w Polsce. To prawdziwa żyła złota dla przemysłu farmaceutycznego. Żaden z lekarzy wypisujących nam recepty nie wspomni, niestety, o alternatywnych, równie skutecznych środkach, które poprawiają nasze samopoczucie. A właśnie takim środkiem jest najdroższa przyprawa świata czyli szafran. Na szczęście, ten w suplementach diety jest znacznie tańszy od używanego w kuchni

Kiedy spada zasłona

Sama kiedyś, przytłuczona życiowymi problemami, sięgałam po syntetyczne antydepresanty. Według zapewnień lekarzy miały być one nieszkodliwe i nie uzależniające. Jedno i drugie okazało się kłamstwem. Obiecałam więc sobie „never again” i zaczęłam rozglądać się za alternatywnymi sposobami radzenia sobie z przygnębieniem. Tak, mam na myśli przygnębienie, bo sam termin „depresja” bywa często nadużywany. Tak lekarze nazywają naturalną przecież reakcję człowieka na problemy osobiste, finansowe czy zdrowotne. Z prawdziwą depresją, chorobą, która często przychodzi bez powodu, nie mają one wiele wspólnego. Ale nawet na nią pomagają naturalne środki roślinne, na czele których stoi szafran. Trzeba zażywać je dłużej, działają łagodniej, ale za to pozbawione są szeregu groźnych skutków ubocznych, charakteryzujących leki syntetyczne.

Szafran znany już w Tybecie

Krokus uprawny czyli szafran od wieków stosowany był w medycynie naturalnej jako panaceum na różnego rodzaju dolegliwości. Najbardziej znany jest chyba jako środek poprawiający samopoczucie psychiczne, czyli mówiąc potocznie ma działanie przeciwdepresyjne. Już lekarze tybetańscy zalecali szafran osobom ciepiącym na choroby serca czy rozstrój układu nerwowego.

Podobnego zdania byli lekarzy irańscy, którzy zalecali szafran „chorym na melancholię”. Na początku tego stulecia uczeni w Teheranie postanowili sprawdzić czy ten środek faktycznie może pomóc osobom w stanie przygnębienia. W badaniach wzięły udział osoby w wieku od 18 do 55 lat. U wszystkich zdiagnozowano lekką lub umiarkowana postać depresji. W kilku grupach kontrolnych porównano działanie szafranu ze znanymi syntetycznymi lekami przeciwdepresyjnymi – fluoksetyna i imipraminą. Okazało się, u pacjentów zażywających szafran udało się uzyskać podobną poprawę stanu zdrowia, jak u osób zażywających syntetyczne antydepresanty. Należy przy tym dodać, że objawy uboczne występowały znacznie rzadziej lub nie występowały w ogóle.

Badacze uważają, że za antydepresyjne działanie szafranu odpowiedzialne są zawarte w nim składniki: safranal, krocyna i krocetyna. Wykazują one działanie podobne jak imipramina, fluoksetyna czy środki przeciwlękowe – blokują wychwyt zwrotny serotoniny, noradrenaliny i dopaminy. Szafran może być więc, z powodzeniem, stosowany w łagodnej i umiarkowanej depresji. Pomaga także w zespołach otępieńczych, a nawet, przy nałogowym objadaniu się, u którego podłoża często leży stres.

Nie musisz już cierpieć co miesiąc

PMS – Zespół Napięcia Przedmiesiączkowego to zmora wielu kobiet. Te panie, które to przechodzą, wiedzą jak dolegliwość ta przeszkadza w codziennym życiu. Jedną z nich była moja koleżanka, której poleciłam szafran. Podobno już już pierwszego miesiąca, zażywając suplement z szafranem, poczuła wyraźną ulgę.

Skuteczność szafranu w przeciwdziałaniu PMS potwierdzają także badania naukowe przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych. Przebadano 50 kobiet w wieku 20 – 45 lat ciepiących na PMS. Szafran przyjmowany w dawce 30 mg dziennie (dwa razy po 15 mg) zmniejszył dolegliwości u ponad 75 procent kobiet. Stwierdzono także złagodzenie objawów depresyjnych.

Wielokierunkowe działanie szafranu

Szafran wykazuje dobroczynne działanie także w wielu innych dolegliwościach. Łagodzi przewlekłe nieżyty dróg oddechowych, a u astmatyków zmniejsza męczący kaszel.

Oprócz wspomnianego w jednym z poprzednich podrozdziałów działania antydepresyjnego szafran pomaga przy chorobach układu krążenia. Obniża ciśnienie krwi, może nawet zapobiegać miażdżycy tętnic. Wykazuje także działanie przeciwcukrzycowe.

Szafran może również pomóc przy problemach skórnych np. trądziku. Rozjaśnia także twarz, likwidując ciemne kręgi pod oczami.

Cenione jest działanie szafranu u osób ciepiących na chorobę Alzheimera. Suplement ten powoduje poprawę funkcji poznawczych, ułatwia uczenie i zapamiętywanie.